Pszczelarze i plantatorzy rzepaku podkreślają z okazji Wielkiego Dnia Pszczół: kluczem do wspólnego sukcesu jest skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających.
29 lipca 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie doszło do spotkania reprezentacji środowiska pszczelarskiego i plantatorów rzepaku w sprawie skutecznej ochrony upraw roślin oleistych bezpiecznej dla pszczół.
KOMUNIKAT PRASOWY
Pszczelarze i plantatorzy rzepaku podkreślają z okazji Wielkiego Dnia Pszczół: kluczem do wspólnego sukcesu jest skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających
29 lipca 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie doszło do spotkania reprezentacji środowiska pszczelarskiego i plantatorów rzepaku w sprawie skutecznej ochrony upraw roślin oleistych bezpiecznej dla pszczół. Uczestnicy rozmów podkreślili, że dotychczasowa polaryzacja interesów rolników i pszczelarzy na forum medialnym nie służy żadnej ze stron, a wiele przykładów z codziennej praktyki zawodowej pokazuje wręcz synergię i efektywne możliwości współpracy z korzyścią dla wszystkich.
W spotkaniu zorganizowanym przez resort rolnictwa wzięli udział pszczelarze skupieni w Polskim Związku Pszczelarskim, Stowarzyszeniu Pszczelarzy Zawodowych, Stowarzyszeniu Pszczelarzy Polskich „Polanka”, a także Lubelskim Towarzystwie Pszczelniczym, które zainicjowało konieczność podjęcia rzeczowych rozmów z producentami rzepaku, których reprezentowało z kolei Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych z Prezesem Juliuszem Młodeckim wspomagane przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju.
„Cieszy nas fakt, że wreszcie mamy okazję usiąść i wspólnie porozmawiać z pszczelarzami na temat efektywnej ochrony upraw rzepaku z zastosowaniem środków ochrony roślin, bo czasem można było odnieść wrażenie jakbyśmy stali po rożnych stronach barykady. A przecież tak naprawdę wspomagamy się i często współpracujemy lokalnie, o czym się niestety nie mówi już tak głośno. Na moich plantacjach w okresie kwitnienia rzepaku od lat zaprzyjaźniony pszczelarz stawia ule i przykładów takiej kooperacji w całej Polsce jest bardzo dużo” – powiedział Juliusz Młodecki, Prezes Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
„To nie jest tak, że pszczelarze stoją w opozycji do rolników. Zwracamy jedynie uwagę na pewne problemy, które występują w związku ze stosowaniem środków ochrony upraw. Prawidłowość przeprowadzanych zabiegów, w szczególności pora dnia, w której dokonywane są opryski, to kluczowe kwestie dla ochrony owadów zapylających. Przypadki zatruć pszczół związane z opryskami w czasie oblotów to problem nie tylko środowiskowy, ale także ekonomiczny rzutujący wprost na możliwość utrzymania się pszczelarza ze swojej pracy” – stwierdził Piotr Mrówka, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych.
"Przyjmując w przyszłości jakiekolwiek rozwiązania w ochronie upraw rzepaku należy zwracać uwagę na zdrowie pszczół, gdyż są one bioindykatorem czystości środowiska. Jeżeli pszczoły na plantacjach rzepaku będą mogły bezpiecznie wykonywać swoją prace to człowiek który korzysta z produktów pracy rolnika i pszczelarza też będzie mógł czuć się bezpiecznie” - podkreślił Piotr Krawczyk, Wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego.
„Zdajemy sobie sprawę, że zdecydowana większość plantatorów rzepaku to świadomi, nowocześni rolnicy, którzy doskonale zdają sobie sprawę, jaką rolę odgrywają owady zapylające w ekosystemach, a więc i pszczoły na polach. Rzepak jest ważnym pożytkiem dla pszczół, których obecność z kolei sprzyja lepszym zbiorom, więc ta korelacja powinna być szczególnym punktem wspólnym do wypracowania najlepszych rozwiązań w ochronie upraw rzepaku przy zachowaniu w zdrowiu rodzin pszczelich. Wiele kwestii wymaga jeszcze dyskusji, ale wydaje się, że tylko wspólne działanie może doprowadzić do sukcesu, dlatego cieszymy się, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce być taką platformą dialogu” – powiedział Zbigniew Pęcak, Prezes Lubelskiego Towarzystwa Pszczelniczego.
„Przemysł olejarski w Polsce od dłuższego już czasu aktywnie włącza się w kwestię efektywnej ochrony upraw rzepaku, która będzie jednocześnie bezpieczna dla pszczół. Znamy i doceniamy ich rolę, dlatego nie tylko wspomagamy Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych choćby w dążeniach do ponownego umożliwienia stosowania skutecznej ochrony plantacji na poziomie zapraw nasion, co ogranicza ilość koniecznych oprysków w dalszym okresie wegetacji roślin, ale również podejmujemy inicjatywy edukacyjne. We współpracy z Zakładem Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa wydaliśmy niedawno broszurę skierowaną bezpośrednio do plantatorów na temat bezpiecznego stosowania środków ochrony upraw rzepaku z uwzględnieniem troski o pszczoły miodne i inne owady zapylające. Z kolei z inicjatywy jednego z Członków PSPO 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół, który już wpisał się na stałe w kalendarz najważniejszych świąt dotyczących ekologii obchodzonych w Polsce” – skomentował Adam Stępień, Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Krajowej Izby Biopaliw.
***
Warszawa, 08.08.2016 r.
Więcej informacji:
Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju
Adam Stępień, Dyrektor Generalny
tel. 22 318-07-88
a.stepien@pspo.com.pl