Od kwietnia do czerwca 2019 r. odbyło się 5 konferencji szkoleniowych w ramach projektu „Postaw na rzepak”. Inicjatorem tych wydarzeń i głównym koordynatorem było Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, a współorganizatorami poszczególni członkowie PSPO. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem projektu i fotorelacją.
W ramowym programie dla wszystkich spotkań znalazły się tematy perspektyw dla rynku rzepaku, doboru najlepszych odmian, kompilacje w produkcji od przygotowania gleby do zbioru, bezpieczne magazynowanie ze szczególnym uwzględnieniem problemów z rozkruszkiem oraz istotne kwestie jakościowe dla przyjęcia rzepaku i procesu produkcyjnego w poszczególnych zakładach tłuszczowych.
Wydarzenia odbywały się bez udziału komercyjnych firm, a wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z SGGW, dr inż. Ryszard Bandurowski z SPIC in Agriculture, dr inż. Krzysztof Gawęcki z COBORU, dr inż. Ewa Sady z SGGW, Ewa Myśliwiec i Adam Stępień z PSPO oraz kierownictwo zakładów tłuszczowych i specjaliści ds. jakości z poszczególnych tłoczni. PSPO dziękuje wszystkim zaangażowanym w przygotowanie spotkań osobom .
W ramach projektu zostało przeszkolonych ok. 300 producentów rzepaku. Spotkania były dedykowane dla największych dostawców rzepaku, którzy byli zaproszeni przez zakłady tłuszczowe.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wydarzeniach, które mamy nadzieję, że zainspirowały i zwróciły uwagę na wiele aspektów, które mogą przyczynić się do wzrostu plonu, a przez co i efektywności finansowej uprawy. Ponieważ perspektywy dla rynku rzepaku są bardzo dobre, a producenci oleju są w stanie zakupić cały rzepak wyprodukowany przez polskich rolników liczymy, że jego zasiewy nie będą maleć, a jeszcze rosnąć, wszak warto stawiać na rzepak!