W dniach 6-8 czerwca br. w Gniewie odbyła się XXIV Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt.”POSTĘPY W TECHNOLOGII TŁUSZCZÓW ROŚLINNYCH” , której głównym organizatorem był Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego Zakład Technologii Mięsa i Tłuszczu w Warszawie, a współorganizatorami: Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Sekcja Chemii i Technologii Tłuszczów PTTŻ, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju oraz Fundacja Techniki Polskiej – OPP.


W Konferencji wzięli udział przedstawiciele uczelni przyrodniczych, rolniczych i technicznych, zakładów tłuszczowych, w tym wielu członków PSPO, a także firm współpracujących z przemysłem tłuszczowym z Polski oraz z zagranicy. Swoje stoisko z produkowanymi przez Zakłady margarynami i olejami zaprezentował członek PSPO – Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. 
Podczas dwudniowej sesji plenarnej zaprezentowano szereg prezentacji, które skupiały się na takich zagadnieniach jak: 

• Aspekty żywieniowe tłuszczów roślinnych;
• Oleje roślinne - technologia, jakość, zastosowanie;
• Modyfikacja tłuszczów w procesach technologicznych;
• Produkty tłuszczowe na rynku krajowym - oleje, oliwa z oliwek, margaryny, frytury, tłuszcze cukiernicze, tłuszcze kakaowe, tłuszcze mleczne;
• Problemy jakościowe, metody analityczne i zgodność z CEN i ISO;
• Niespożywcze kierunki zastosowania olejów i tłuszczów - biodiesel

Wśród prelegentów znaleźli się również pracownicy biura PSPO: Adam Stępień oraz Joanna Żuchniewicz. Adam Stępień przybliżył zgromadzonym temat zastosowania tłuszczów odpadowych w sektorze biopaliw transportowych w perspektywie znowelizowanego prawodawstwa europejskiego, Joanna Żuchniewicz zaś opowiedziała o zagadnieniach związanych z potencjałem śruty poekstrakcyjnej rzepakowej w referacie o przewrotnym tytule „Cudze chwalicie swego nie znacie”.
Na miejsce konferencji wybrano, niezwykle malowniczy, pokrzyżacki zamek w Gniewie, którego wieczorne zwiedzanie w ramach wieczornych atrakcji zapewnili organizatorzy.
Źródło: PSPO