W dniach 13-14 kwietnia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbywał się I Międzynarodowy Kongres Medycyny Stylu Życia. Dwudniowy kongres był pierwszym wydarzeniem niedawno powołanego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, w skład inicjatorów którego wchodzą przede wszystkim lekarze związani z WUM.


Medycyna stylu życia to stosunkowo nowa dziedzina medycyny, która powstała w odpowiedzi na jedno z największych wyzwań stojących przed współczesną medycyną – epidemię niezakaźnych chorób przewlekłych, potocznie określanych jako „choroby cywilizacyjne”.

Do fundamentów medycyny stylu życia należą działania nastawione na zapobieganie rozwojowi i postępowi chorób za pomocą interwencji związanych ze zmianą sposobu życia. Jej filary tworzą między innymi: zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, unikanie nałogów, w tym palenia papierosów i alkoholu, zarządzanie stresem, higiena snu oraz relacje międzyludzkie.

Na dwudniowym kongresie każdego dnia liczba uczestników przekraczała 500 osób, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu zarówno młodych lekarzy jak i dietetyków powyższymi zagadnieniami.

W trakcie kongresu odbyły się liczne wykłady i warsztaty, a także ciekawa debata pt. Żywność – od pola do stołu. Czy mamy się czego obawiać?”

W trakcie kongresu we foyer Centrum Dydaktycznego WUM Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju prowadziło stoisko, które odwiedziło setki uczestników wydarzenia. Ewa Myśliwiec i Marta Danielak przybliżały walory oleju rzepakowego, prowadziły pokaz tłoczenia oleju a także jego degustacji. Świeżo tłoczony olej rzepakowy cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a można go było degustować z chrupiącą bagietką, a w czasie lunchu wzbogacał on wegetariański posiłek, którego bazą była kasza. Uczestnicy otrzymali też broszurę z informacjami o oleju rzepakowym, a także przepisami z jego wykorzystaniem.

Dodatkowo dzięki zaangażowaniu firm członkowskich Komagra i Zakłady Tłuszczowe Kruszwica przekazaliśmy 600 butelek z olejem rzepakowym w bardzo zacne ręce. Serdecznie dziękujemy ww firmom za przekazanie tak dużej partii olejów.