Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju w ramach projektu „Cud miód” przekazało 11 domków dla owadów dla wszystkich szkół i przedszkoli z terenu gminy Pawłowice, która jest partnerem projektu. Domki stanęły w ogrodach przy szkołach i przedszkolach. Są w całości wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, wiklina, mech, szyszki itp. a zakonserwowane jedynie olejem lnianym, gdyż sztuczne lakiery odstraszają owady. Dzięki postawieniu domków stworzyliśmy miejsca, w których owady będą mogły przezimować, a latem gromadzić pyłek i składać jaja. W ostatnich latach napływają coraz bardziej niepokojące dane, wskazujące na zmniejszającą się liczebność owadów w środowisku, nawet do 70%. Prywatne ogrody i tereny publiczne są często koszone, wzrasta zużycie chemii, znikają tereny dzikie, ponadto wszelkie spróchniałe drzewa są usuwane, a to wszystko przyczynia się do spadku populacji owadów pożytecznych. Ustawianie domków dla owadów, zwanych też hotelami jest działaniem wspierającym przetrwanie owadów zapylających.


Dodatkowo PSPO wraz z Urzędem Gminy Pawłowice przekazało wszystkim przedszkolom i szkołom nasiona łąki kwietnej, dzięki czemu publiczna przestrzeń wokół placówek oświatowych będzie bardziej przyjazna dla środowiska, a dzieci, rodzice, nauczyciele oraz lokalna społeczność nie tylko zwróci większą uwagę na rolę owadów pożytecznych, w szczególności pszczół, ale także będzie mogła odwzorować takie rozwiązania w swoich ogrodach. Postawione przy szkołach i przedszkolach pozwolą owadom latem gromadzić pyłek i składać jaja, a zimą znaleźć bezpieczne schronienie, a przedszkolakom i uczniom pozwolą na co dzień obserwować życie malutkich, ale bardzo pożytecznych organizmów.  

„Wszystkie dzieci z placówek przedszkolnych gminy Pawłowice otrzymały również książeczkę z łamigłówkami i naklejkami, dzięki którym poprzez zabawę dowiedzą się więcej o życiu i roli pszczół, a także właściwościach miodu i produktów pszczelich. Książeczka pt. „Cud miód” jest objęta patronatem Polskiego Związku Pszczelarskiego” – mówi Ewa Myśliwiec, koordynator projektu „Cud miód” i dyrektor biura PSPO.

Naszą inicjatywę popiera również entomolog prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przekonując do tego, by każdy w swoim ogrodzie zainstalował prosty hotelik dla owadów i zasadził kwitnące rośliny.

"Zadbajmy o pożyteczne błonkówki w naszym otoczeniu. W ogrodzie uprawiajmy rozmaite rośliny, ale także dzikie, które dostarczają nektaru i pyłku dla owadów. Tak należy je dobrać, aby kwitły w ogrodzie jak najdłużej. Bardzo ważne jest stworzenie miejsc do gnieżdżenia się błonkówkom, które zakładają gniazda w rozmaitych dziurach i szczelinach. W tym celu wystarczy wystawić w ogrodzie "pomoce gniazdowe". Mogą to być klocki z suchego drewna, w których nawiercone są kanaliki różnej wielkości. Można też związać w pęczki kawałki pociętej trzciny lub bambusowych pędów, a pożyteczne błonkówki szybko i chętnie zajmą takie domki. Dobrze będzie, jeśli takim hotelikom dla owadów zapewnimy daszek z deseczek, który uchroni je przed deszczem i upalnym słońcem. Domki zawieszamy lub ustawiamy w spokojnym i słonecznym miejscu, gdyż owady lubią ciepło, ale nie tam, gdzie słońce je mocno nagrzewa (np. nie na dachu budynku)" – mówi prof. Stanisław Ignatowicz. 

To jeszcze nie koniec naszych działań sprzyjających ochronie owadów zapylających, bioróżnorodności i promocji produktów pszczelich. Niebawem kolejne wieści, a tymczasem zachęcamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących zrealizowane już działania.

Projekt „Cud miód” jest finansowany z Funduszu Promocji Roślin Oleistych.