PSPO zaprasza do wzięcia udziału w postępowaniu mającym wyłonić podmiot, który zrealizuje Kampanię radiową - jingiel.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z komunikatem prasowym Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju (PSPO) dotyczący przerobu nasion rzepaku i produkcji oleju rzepakowego w sezonie 2023/2024.
WięcejSzanowni Państwo!
Z ogromną radością zapraszam na II Festiwal Polskiej Żywności #KupujŚwiadomie, który odbędzie się już 7-8 września na PGE Narodowym w Warszawie!
To wyjątkowe wydarzenie, organizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ma na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat polskiej żywności certyfikowanej w ramach krajowych i unijnych systemów jakości.
Więcej
Uprzejmie informujemy, że aplikacja mobilna LOZ Rzepak Soja została właśnie zaktualizowana, dzięki czemu uwzględnia szczegółowe dane z badań porejestrowych COBORU odmian rzepaku ozimego, rzepaku jarego oraz soi rekomendowanych na Listach odmian zalecanych do uprawy na obszarze województw 2024 w roku!
WięcejW imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy na XXX Jubileuszową Międzynarodową Konferencję Naukową „Postępy w technologii tłuszczów roślinnych”.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z komunikatem prasowym Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB) oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju (PSPO) dotyczącym szacunków tegorocznych zbiorów rzepaku w Polsce.
Więcej13 czerwca 2024 r. w Budapeszcie odbyło się Walne Zgromadzenie Członków FEDIOL, podczas którego zatwierdzono m.in. zmiany w strategicznym programie działań na lata 2023-2025, jak również zmiany w Zarządzie organizacji. Funkcję Prezesa FEDIOL objął Christophe Beaunoir reprezentujący francuski Saipol, z kolei Prezes PSPO Mariusz Szeliga odnowił swój mandat do reprezentowania przez kolejne 2 lata na forum Zarządu firm członkowskich z krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).
Więcej
Na zaproszenie organizatorów promowaliśmy olej rzepakowy na VIII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu Żywienie Dziecka Wczoraj i Dziś, która miała miejsce 14-15.06.2024 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie oraz on line.
WięcejZ radością informujemy, że Polska reprezentacja zdobyła Mistrzostwo Europy branży olejarsko - zbożowo - paszowej. Turniej piłkarski rozgrywał się w dniach 1- 2 czerwca 2024 r. w Rotterdamie.
WięcejPrzepiękne słońce, pół tysiąca roześmianych twarzy, radosna atmosfera, kolorowe pola kwitnącego rzepaku, sportowe emocje i doznania kulinarne… Taka była III Olejarska Dycha, impreza biegowa zorganizowana tradycyjnie już w Nieliszu koło Zamościa przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, w ramach której odbyły się także III Mistrzostwa Polski Olejarzy.
#Fundusze Promocji
Więcej8 maja 2024 r. na Walnym Zebraniu Członków PSPO wybrano Zarząd Stowarzyszenia na kadencję 2024-2026. Do Zarządu dołączył Arkadiusz Gasidło i objął stanowisko wiceprezesa.
WięcejZ przyjemnością informujemy, że Dr hab. Małgorzata Wroniak, Profesor SGGW, oraz dr inż. Katarzyna Ratusz, zostały uhonorowane członkostwem honorowym Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.Uroczyste wręczenie dyplomów pamiątkowych odbyło się podczas Walnego Zebrania Członków Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, które miało miejsce 8 maja 2024 roku w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dyplomy wręczyli Prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, Mariusz Szeliga, oraz Dyrektor Generalny, Adam Stępień.
Więcej
W dniu 23 kwietnia 2024 roku w Novotelu w Warszawie odbyła się konferencja MADE FOR RESTAURANT, gdzie Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju z dumą promowało olej rzepakowy wśród przedstawicieli branży HoReCa. Wydarzenie zgromadziło około 600 uczestników, w tym restauratorów, szefów kuchni, dostawców, managerów oraz kelnerów. Podczas konferencji szczególną uwagę poświęcono lokalnym produktom, w tym olejowi rzepakowemu, który zyskał miano "oliwy północy".
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju serdecznie zaprasza do udziału w III edycji biegu Olejarska Dycha!
WięcejSerdecznie zachęcamy do zapoznania sie z komunikatem prasowym Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju w sprawie przerobu rzepaku w 2023 roku w zrzeszonych tłoczniach.
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju informuje, że nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej przedłużające możliwość stosowania glifosatu w środkach ochrony roślin zezwala na zastosowanie tej substancji czynnej wyłącznie w charakterze środka chwastobójczego. Oznacza to, że glifosat nie może być stosowany w ramach zabiegu desykacji plantacji rzepaku i jakakolwiek obecność jego pozostałości w nasionach skutkować będzie odmową przyjęcia takiego surowca przez tłocznię oleju.
WięcejMamy niezmierną przyjemność oddać w Państwa ręce broszurę pod tytułem „Olej rzepakowy na nowo. Oliwa północy do polskich restauracji”.
Więcej"Stawiam na pasze rzepakowe w żywieniu bydła mlecznego" to temat VII już edycji konferencji PSPO popularyzującej użycie pasz rzepakowych w żywieniu zwierząt. Tegoroczna konferencja miała miejsce w hotelu Via Baltica k.Łomży.
WięcejVII Ogólnokrajowa konferencja PSPO na temat śruty rzepakowej w żywieniu bydła mlecznego, jaka odbyła się 15 listopada 2023 r. w Łomży, była doskonałą okazją do uhonorowania prof. Zygmunta Kowalskiego – niekwestionowanego autorytetu w tej dziedzinie – członkostwem honorowym naszego Stowarzyszenia.
WięcejW dniu 6 listopada br. w hotelu Radisson Blu w Sopocie, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju uczestniczyło w kolejnej już edycji konferencji MADE FOR RESTAURANT, przeznaczonej dla przedstawicieli firm określanych wspólnym mianownikiem HoReCa.
WięcejJuż 14 listopada w hotelu Airport Hotel Okęcie w Warszawie po raz jedenasty odbędzie się konferencja „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie” – najważniejsze wydarzenie w rolniczym kalendarzu, które gromadzi co roku grono znamienitych gości i pasjonatów rolnictwa.
Więcej19 października w Hotelu Arche w Warszawie mieliśmy przyjemność zaprezentować się na X Kongresie Bezpieczeństwa Żywności!
WięcejPSPO zorganizowało warsztaty kulinarne dla twórców internetowych z obszaru wegetarianizmu, weganizmu i flexitarianizmu. Warsztaty odbyły się 11 października 2023 r. w Studio Małe Przyjemności w Warszawie.
WięcejW październiku trwa czterotygodniowa kampania promująca olej rzepakowy w kinach na terenie całej Polski.
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju serdecznie zaprasza na VII Ogólnokrajową konferencję na temat śruty rzepakowej pt. "Stawiam na pasze rzepakowe w żywieniu bydła mlecznego."
WięcejZapraszamy do zapoznania się z ekspertyzą IERGŻ-PIB zrealizowaną dla Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju zaprasza na konferencję „Agro & Food Security Forum”, która odbędzie się 10-11 października 2023r. Wydarzenie zostało objęte przez PSPO partnerstwem merytorycznym.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z września 2023 roku.
WięcejPierwszego września br. rozpoczęła się kampania informacyjna na przystankach komunikacji miejskiej. Promujemy olej rzepakowy jako bogate źródło omega-3 oraz witamin E i K.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z sierpnia 2023 roku.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z komunikatem prasowym Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju podsumowującym przerób nasion rzepaku w I połowie 2023 roku i całym sezonie 2022/2023 w zrzeszonych tłoczniach.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z lipca 2023 roku.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z komunikatem prasowym Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB) oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju (PSPO) dotyczącym szacunków tegorocznych zbiorów rzepaku w Polsce.
WięcejSerdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w 19th Euro Fed Lipid Congress and Expo w Poznaniu w dniach 17-20 września 2023 roku.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z czerwca 2023 roku.
WięcejW dniach 15 – 16 czerwca 2023 roku w ośrodku konferencyjnym Biznes i Wypoczynek w Falentach k. Warszawy odbyła się XXIX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Postępy w technologii tłuszczów roślinnych”. Organizatorem Konferencji był IBPRS-PIB (Zakład Technologii Mięsa i Tłuszczu) oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO).
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z maja 2023 roku.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z komunikatem prasowym Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych pt” Biopaliwa w Polsce z nowym impulsem rozwoju”.
WięcejSerdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji pt.: “Uprawa rzepaku w świetle aktualnych regulacji prawnych“, która odbędzie się w dniu 18 maja br. podczas realizowanego w Minikowie Międzynarodowego Dnia Rzepaku “Eurorzepak 2023”.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z kwietnia 2023 roku.
WięcejSzanowni Państwo,uprzejmie zapraszamy Państwa do udziału w XXIX Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Postępy w technologii tłuszczów roślinnych”, która odbędzie się 15-16 czerwca 2023r. w Falentach k. Warszawy.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z komunikatem prasowym Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych pt” Biopaliwowa piątka dla rolnictwa”.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z marca 2023 roku.
WięcejSerdecznie zapraszamy do udziału w biegu Olejarska Dycha i II Mistrzostawach Polski Olejarzy, które odbędą się 14 maja 2023 r. w Nieliszu.
WięcejZapraszamy do udziału w drugiej edycji Konkursu organizowanego przez Grupę PTWP oraz PTWP-Online, wydawcę miesięcznika „Farmer” i portalu farmer.pl oraz serwisu bezpluga.pl.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z lutego 2023 roku.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z komunikatem prasowym Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju w sprawie przerobu rzepaku w 2022 roku w zrzeszonych tłoczniach.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia ze stycznia 2023 roku.
Więcej13 stycznia 2023 r. odbyło się jubileuszowe XV Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych organizowane przez KZPRiRB oraz PSPO pod hasłem „Rynek oleju i biodiesla a stabilizacja produkcji rzepaku w Polsce”. Forum odbyło się podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich.
WięcejSerdecznie zapraszamy do udziału w jubileuszowym XV Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych organizowanym przez KZPRiRB i PSPO pod hasłem „Rynek oleju i biodiesla a stabilizacja produkcji rzepaku w Polsce”. Forum odbędzie się w dniu 13 stycznia 2023 r. podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, w pawilonie PCC, sala A (poziom 1), Poznań, ul. Głogowska 10.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z grudnia 2022 roku.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z komunikatem prasowym Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych pt”Polska Federacja Rolna i Spółdzielnia Grup „Polski Rzepak i Zboża” dołączają do Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych!"
WięcejSerdecznie zapraszamy do udziału w XV Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych odbywającego się pod hasłem: „Rynek oleju i biodiesla, a stabilizacja produkcji rzepaku w Polsce”. Wydarzenie odbędzie się 13 stycznie 2023 r. w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Mechanizacji Rolnictwa Polagra-Premiery.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z komunikatem prasowym Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych pt” Biopaliwa wśród kluczowych technologii zielonego transportu”.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z listopada 2022 roku.
Więcej27 października 2022 r. w Warszawie odbył się IX Kongres Bezpieczeństwa Żywności, w ramach którego Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju zorganizowało sesję tematyczną „Oleje roślinne”.
Więcej19 października 2022 br. w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyła się już VI Ogólnokrajowa konferencja PSPO na temat śruty rzepakowej pt. „Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu śruty sojowej. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w żywieniu bydła mięsnego”.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z października 2022 roku.
Więcej27 października w Jachrance k. Warszawy spotkamy się podczas kolejnej edycji konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie. Już dziś zapraszamy do rejestracji na to wydarzenie!
WięcejMamy niezmierną przyjemność oddać niniejszym w Państwa ręce specjalistyczną publikację Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju pt. „Pasze rzepakowe w żywieniu bydła mięsnego”. Jest to już kolejne wydawnictwo PSPO, z serii zapoczątkowanej publikacją dotyczącą żywienia świń, a następnie bydła mlecznego, stanowiące skumulowany przegląd szczegółowej wiedzy eksperckiej, zarówno tej naukowej, jak i praktycznej – co ma tym szczególniejsze znaczenie – ukazujące realne możliwości stosowania pasz rzepakowych w krajowej produkcji zwierzęcej.
Więcej29 września 2022 roku razem z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno - Spożywczego im. prof. W. Dąbrowskiego organizowaliśmy XXVIII Konferencję Naukową POSTĘPY W TECHNOLOGII TŁUSZCZÓW ROŚLINNYCH.
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju serdecznie zaprasza na VI Ogólnokrajowa konferencja na temat śruty rzepakowej pt. Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu śruty sojowej. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w żywieniu bydła mięsnego.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z września 2022 roku.
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju serdecznie zaprasza na IX Kongres Bezpieczeństwa Żywności w dniu 27 października 2022 r. w Warszawie, w ramach którego organizujemy sesję tematyczną „Oleje roślinne”.
Sesja finansowana jest ze środków Funduszu Promocji Roślin Oleistych.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z sierpnia 2022 roku.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z komunikatem prasowym Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju w sprawie przerobu rzepaku w I połowie 2022 roku w zrzeszonych tłoczniach.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszą aplikacją dla rolników zawierającą bazę wiedzy na temat odmian rzepaku i soi.
WięcejPrzyjęty na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 2 sierpnia 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości może doprowadzić do praktycznego załamania opłacalności uprawy rzepaku w Polsce ograniczając nawet o 1 mln ton nasion popyt ze strony łańcucha wytwórczego biodiesla.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z lipca 2022 roku.
WięcejMamy niezmierną przyjemność przedstawić Państwu przygotowaną przez cenionych ekspertów - prof. UPP dr hab. Witolda Szczepanika, prof. dr hab. Jerzego Tysa oraz mgr Mariolę Chmielewską, ekspertyzę dotyczącą analizy czynników wpływających na zaolejenie rzepaku.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z maja i czerwca 2022 roku.
Więcej30 czerwca 2022 r. świętowaliśmy jubileusz 15-lecia istnienia Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju!
WięcejKrajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju szacują tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce na ok. 3,4-3,5 mln ton. Ostateczny wynik oczywiście zweryfikuje przebieg kampanii żniwnej, ale nawet przy porównywalnym do ubiegłego sezonu plonowaniu rekordowa powierzchnia uprawy, która zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyniosła ponad 1,065 mln h, wskazuje na bardzo dobry wynik, jakie możemy oczekiwać.
WięcejW maju i czerwcu 2022 r. we współpracy z firmami członkowskimi zrealizowaliśmy cykl 8 szkoleń dla rolników pt. „Postaw na rzepak”.
WięcejW miniony weekend 29 maja w Nieliszu niedaleko Zamościa odbyła się I edycja biegu Olejarska Dycha. Impreza miała na celu promocję biegania w branży olejarskiej i komunikację korzyści płynących z włączenia oleju rzepakowego do diety sportowca-amatora. W ramach imprezy rozegrane zostały także I Mistrzostwa Polski Olejarzy. Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem - na linii startu stanęło bowiem aż 269 zawodników z całej Polski!
WięcejSerdecznie zapraszamy na cykl szkoleń dla rolników pt. "Postaw na rzepak"!
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z kwietnia 2022 roku.
WięcejKrajowa Rada Izb Rolniczych dołączyła oficjalnie do grona członków Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych!
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z marca 2022 roku.
WięcejRzepak jest niezwykle ważną uprawą w Polsce. Jej rozwój w ostatnich latach jasno pokazuje, że rolnicy doceniają tę roślinę na swoich polach, dzięki czemu rzepak stał się jedną z naszych specjalizacji produkcji rolnej. A jak wygląda to na gospodarskich stołach? Czy nasze gospodynie równie chętnie sięgają po olej rzepakowy jak ich mężowie po sprawdzone odmiany rzepaku?
WięcejWczesną wiosną PSPO prowadzicie szeroko zakrojoną kampanię w social mediach.
WięcejZrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerabiając ponad 3,2 mln ton nasion rzepaku wyprodukowały w 2021 roku prawie 1,8 mln ton pasz rzepakowych. Zdecydowaną większość stanowiła tu śruta poekstrakcyjna, której produkcja wyniosła 1 769 tys. ton, pozostały wolumen dotyczył makuchu rzepakowego. Rekordowa, bo o 12 tys. ton wyższa w porównaniu do 2020 roku, podaż rodzimych pasz rzepakowych nie byłaby możliwa gdyby nie popyt na olej rzepakowy zgłaszany przez sektor biopaliw. Zgodnie z danymi KOWR zużycie oleju rzepakowego w krajowych estrowniach wyniosło w 2021 roku prawie 880 tys. ton, co oznacza, że bezpośrednio z produkcją biodiesla w Polsce skorelowana była podaż ponad 1,3 mln ton wysokobiałkowych pasz rzepakowych.
WięcejW związku z trwającymi w Ministerstwie Klimatu i Środowiska konsultacjami projektu nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych postuluje o ustanowienie ram prawnych dla realizacji Narodowych Celów Wskaźnikowych dla biopaliw do 2030 roku zapewniających producentom rolnym dotychczasowy poziom wykorzystania rzepaku przez polskich producentów biodiesla.
WięcejProwadzimy działania promocyjne oleju rzepakowego z wykorzystaniem narzędzia natywne video on-line.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z lutego 2022 roku.
Więcej8 lutego 2022 roku nasz ekspert opowiadał o właściwościach oleju rzepakowego, a w kuchni zostały przygotowane pyszne ciasta z jego wykorzystaniem.
WięcejW tym roku PSPO ponownie prowadzi działania we współpracy z redakcjami prasy specjalistycznej.
WięcejPrzerób rzepaku w 2021 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczniach wyniósł łącznie 3,28 mln ton wobec 3,15 mln ton nasion w 2020 roku. Branża olejarska skupiona w PSPO kolejny raz podwyższa własny rekord pod tym względem. Na tak efektywną kontynuację trendu wzrostowego w ilości przetwarzanych nasion miały wpływ zarówno dobre zbiory rzepaku w sezonie 2020/2021, jak również dalsza integracja sektora w ramach Stowarzyszenia i dołączenie kolejnych przetwórców.
WięcejJakie rośliny oleiste uprawiać w ramach Europejskiego Zielonego Ładu: rzepak, soję czy słonecznik? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi podczas XIV Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, które odbyło się 26 stycznia 2022 r. w Centrum Transferu Wiedzy i Informacji im. Leona Janty-Połczyńskiego w Minikowie. Organizatorami wydarzenia byli Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie (KPODR), Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB) oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO). Jak podkreślił w trakcie otwarcia Pan Ryszard Kamiński – Dyrektor KPODR, o ważności tematu przewodniego Forum świadczyła frekwencja uczestników. W wydarzeniu wzięło udział 350 osób, z czego 300 uczestniczyło w formie zdalnej.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z stycznia 2022 roku.
WięcejSerdecznie zapraszamy do udziału w XIV Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, którego tematem będzie: „Jakie rośliny oleiste uprawiać w ramach Europejskiego Zielonego Ładu: rzepak, soję czy słonecznik?”. Forum odbędzie się w dniu 26 stycznia 2022 r. w Centrum Transferu Wiedzy i Informacji im. Leona Janty-Połczyńskiego w Minikowie, a także online.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z listopada i grudnia 2021 roku.
WięcejMamy niezmierną przyjemność oddać niniejszym w Państwa ręce specjalistyczną publikację Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju pt. „Żywienie bydła mlecznego produktami pochodzenia rzepakowego”. Jest to już kolejne wydawnictwo PSPO, z serii zapoczątkowanej w 2020 roku publikacją dotyczącą żywienia świń, stanowiące skumulowany przegląd szczegółowej wiedzy eksperckiej, zarówno tej naukowej, jak i praktycznej – co ma tym szczególniejsze znaczenie – ukazujące realne możliwości stosowania pasz rzepakowych w krajowej produkcji zwierzęcej.
WięcejZarząd PSPO przyjął w poczet Członków Wspierających PSPO Zakłady Tłuszczowe Bielmar Sp. z o.o. z Bielska Białej.
WięcejWydaliśmy zaktualizowaną broszurę z podstawowymi informacjami o paszach rzepakowych ujętych w formie infografik.
WięcejJesienią twórcy internetowi poprzez posty, filmy i artykuły przedstawiają swoim odbiorcom zalety wykorzystywania oleju rzepakowego w kuchni.
WięcejZrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie w III kwartale 2021 roku przerobiły łącznie 747 tys. ton rzepaku. Tym samym zanotowano jedynie nieznaczny, bo o 32 tys. ton, spadek przerobu nasion w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku, dzięki czemu tegoroczny wynik za okres styczeń – wrzesień nadal pozostaje wyższy (2 338 tys. ton vs. 2 303 tys. ton) niż ten zanotowany w ciągu pierwszych 9 miesięcy ubiegłego roku, przypomnijmy rekordowego pod tym względem. Dzięki stabilnemu przerobowi surowca Polska pozostaje wśród europejskich liderów w produkcji poekstrakcyjnej śruty rzepakowej, która jest kluczowym lokalnym źródłem białka paszowego. Podaż śruty przez Członków PSPO tylko w III kwartale br. wyniosła 404 tys. ton, a od początku roku wyprodukowali oni jej już ok. 1,3 mln ton.
Więcej3. Kongres Nowoczesnej Dystrybucji odbędzie się 24-25 listopada 2021 r. Wydarzenie jest platformą dialogu sektorów handlu, przetwórstwa i dystrybucji oraz przedstawicieli rządu
i administracji państwowej. Tegoroczna edycja zostanie zrealizowana w formule hybrydowej, która połączy tradycyjne spotkanie w hotelu The Westin Warsaw z aktywnością na dedykowanej platformie ONLINE.
Miło nam także poinformować, że tegoroczny Kongres został objęty przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju patronatem honorowym!
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z października 2021 roku.
WięcejJuż wkrótce odbędą się Narodowe Wyzwania w Rolnictwie – najważniejsze wydarzenie w rolniczym kalendarzu.
Więcej21 października br. w Wysokiem Mazowieckiem odbyła się już V edycja Ogólnokrajowej konferencji PSPO na temat śruty rzepakowej pt. „Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu śruty sojowej. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w żywieniu bydła mlecznego”, która już drugi raz miała miejsce w województwie podlaskim. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony hodowców bydła, ale także przedstawicieli firm paszowych oraz doradców żywieniowych.
Więcej16 października br. PSPO promowało olej rzepakowy w trakcie „Białej soboty”.
WięcejSerdecznie zapraszamy do udziału w V Ogólnokrajowej konferencji na temat śruty rzepakowej pt. „Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu śruty sojowej. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w żywieniu bydła mlecznego”, która odbędzie się 21 października 2021 r. w Wysokiem Mazowieckiem.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z września 2021 roku.
Więcej25 września br. miało miejsce Śląskie Święto Karpia. Na rynku przy Urzędzie Gminy w Pawłowicach już od godziny 9.00 można było obserwować zmagania uczniów szkół gastronomicznych walczących w Mistrzostwach w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych z wykorzystaniem oleju rzepakowego. Na święcie odbywały się również występy artystyczne, prelekcje, a także wystawy produktów regionalnych i rękodzieła. Na rynku stanęła patelnia polowa o prawie dwóch metrach średnicy, w której na żywym ogniu było przygotowywane rybne danie dla odwiedzających święto.
WięcejZachęcamy do obejrzenia materiału emitowanego na żywo w programie Onet od kuchni 23.09.2021 r.
Więcej
We wtorek 21 września w Pytaniu na Śniadanie po raz kolejny królował olej rzepakowy.
WięcejNa ostatnim posiedzeniu Zarządu w poczet Członków Wspierających Stowarzyszenia przyjęta została firma Aria Bio Polska!
WięcejPobierz nasz najnowszy e-book "Tłuszcze w diecie biegacza", który powstał w ramach projektu realizowanego z Funduszu Promocji Roślin Oleistych
Więcej2 września 2021 r. w Centrum Kongresowym IOR w Poznaniu miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu 70-lecia swojego istnienia Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytut Badawczego.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z sierpnia 2021 roku.
WięcejZgodnie z wnioskami najnowszej ekspertyzy Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego, dedykowane rolnictwu strategie Komisji Europejskiej proponowane w ramach Europejskiego Zielonego Ładu stawiają nowe, trudne wyzwania przed polskimi producentami rzepaku. Realizacja celów koncepcji „Od pola do stołu” bez utraty efektywności i spadku plonowania rzepaku w Polsce musi więc zostać wsparta nowymi narzędziami pomocowymi opracowywanymi obecnie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach krajowego Plan Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
WięcejZrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w I półroczu 2021 roku łącznie 1 591 tys. ton rzepaku, tym samym pobity został ubiegłoroczny rekord dla analogicznego okresu w 2020 roku o 67 tys. ton nasion (wówczas było to 1 524 tys. ton). Produkcja oleju surowego osiągnęła dzięki temu poziom 633 tys. ton, natomiast śruty rzepakowej 894 tys. ton wobec 855 tys. ton w okresie styczeń-czerwiec ubiegłego roku. Zestawienie najnowszych statystyk z tymi z II połowy 2020 roku pozwoliło na podsumowanie przerobu łącznego Członków PSPO w całym sezonie 2020/2021, który wyniósł rekordowe 3 220 tys. ton nasion. Było to możliwe głównie dzięki dobrym zbiorom rzepaku w 2020 roku, które po aktualizacji danych przez Główny Urząd Statystyczny wynieść miały w Polsce 3 125 tys. ton.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z lipca 2021 roku.
WięcejW pierwszym półroczu tego roku prowadziliśmy kampanię informacyjną dotyczącą oleju rzepakowego w diecie dzieci.
WięcejWedług Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce zostały wstępnie oszacowane na ok. 3,2 mln ton. Na ostateczny wynik zbiorów wpływ będą miały oczywiście jeszcze warunki pogodowe w najbliższych tygodniach oraz przebieg żniw. Tym niemniej, rekordowa w zgodnych ocenach ekspertów przedstawia się projekcja powierzchni uprawy rzepaku, która z dużym prawdopodobieństwem przekroczyła 1 mln ha. Oznaczałoby to, że Polska staje się liderem pod tym względem w całej Unii Europejskiej.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z czerwca 2021 roku.
WięcejWe współpracy z influencerami stworzyliśmy przepiśnik pełen propozycji na potrawy z wykorzystaniem oleju rzepakowego.
WięcejW okresie kwitnienia rzepaku zrealizowaliśmy kampanię pt. „Olej rzepakowy rządzi”, która polegała na emisji spotu edukacyjnego.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z maja 2021 roku.
Więcej21 maja br. mogli Państwo zobaczyć prognozę pogody w Pytaniu na Śniadanie z kwitnących pól rzepaku w Pawłowicach.
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju w ramach projektu „Cud miód” przekazało 11 domków dla owadów dla wszystkich szkół i przedszkoli z terenu gminy Pawłowice, która jest partnerem projektu. Domki stanęły w ogrodach przy szkołach i przedszkolach. Są w całości wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, wiklina, mech, szyszki itp. a zakonserwowane jedynie olejem lnianym, gdyż sztuczne lakiery odstraszają owady. Dzięki postawieniu domków stworzyliśmy miejsca, w których owady będą mogły przezimować, a latem gromadzić pyłek i składać jaja. W ostatnich latach napływają coraz bardziej niepokojące dane, wskazujące na zmniejszającą się liczebność owadów w środowisku, nawet do 70%. Prywatne ogrody i tereny publiczne są często koszone, wzrasta zużycie chemii, znikają tereny dzikie, ponadto wszelkie spróchniałe drzewa są usuwane, a to wszystko przyczynia się do spadku populacji owadów pożytecznych. Ustawianie domków dla owadów, zwanych też hotelami jest działaniem wspierającym przetrwanie owadów zapylających.
WięcejJuż 20 maja br. odbędzie się konferencja online pt.: “Uprawa rzepaku a Europejski Zielony Ład“, podczas Międzynarodowego Dnia Rzepaku “Eurorzepak 2021” w Minikowie.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z kwietnia 2021 roku.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z pierwszej połowy kwietnia 2021 roku.
WięcejOd 1 marca we współpracy z Magazynem Bieganie promujemy olej rzepakowy wśród biegaczy. W ramach projektu ukazują się dedykowane artykuły o walorach oleju rzepakowego w diecie biegaczy, a także przepisy z jego wykorzystaniem.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z marca 2021 roku.
WięcejW marcu rozpoczęliśmy emisje audycji radiowych informujących o korzystnych właściwościach oleju rzepakowego. Można o nim usłyszeć na antenie Radia Złote Przeboje, Radia Pogoda, Radia TOK FM i Chillizet.
WięcejW imieniu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju pragniemy niniejszym przekazać na Państwa ręce naszą najnowszą publikację w postaci „Kodeksu Dobrych Praktyk stosowania oznakowania „Wolne od GMO” dla przetwórców rzepaku”.
WięcejPrzed Wielkanocą PSPO uruchomiło intensywną kampanię w social mediach, a konkretnie w kanałach Instagram, Facebook i Messenger. Kampania jest dedykowana kobietom 25-60 lat o zainteresowaniach: gotowanie, przepisy, zdrowe odżywanie, zdrowy styl życia, rodzina, jedzenie. Zgodnie z planem reklama zostanie wyświetlona ponad 16 mln razy wśród tej grupy docelowej.
WięcejPolska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych pozytywnie ocenia literalne wskazanie roli, jaką mają do odegrania biokomponenty i biopaliwa ciekłe w krajowej strategii energetycznej, zarówno w odniesieniu do konieczności ograniczenia emisyjności, a także zmniejszenia uzależnienia od importu surowców energetycznych poprzez dywersyfikację rynku paliw transportowych, jaka ma następować dzięki „wykorzystaniu paliw innych niż tradycyjne produkty rafineryjne”.
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju rozpoczęło aktywne działania na rzecz wspierania bioróżnorodności, ochrony pszczół i innych zapylaczy. W ramach projektu „Cud miód”, którego koordynatorem jest Ewa Myśliwiec – dyrektor biura PSPO, prowadzone są w 2021 r. liczne działania zwracające uwagę na rolę pszczół w środowisku, korzyści wynikające ze współpracy producentów rzepaku i pszczelarzy, a także działania edukacyjne dla dorosłych i dzieci sprzyjające tworzeniu miejsc przyjaznych pszczołom oraz promocji miodu z polskich pól i pasiek.
WięcejDziałanie rozpoczęło stworzenie przez prof. Dominika Kmiecika z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wytycznych jak powinno się smażyć. Materiał ten został opublikowany na stronie internetowej:
https://www.pokochajolejrzepakowy.eu/smazenie-na-patelni-jak-to-w-koncu-zrobic/
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z lutego 2021 roku.
WięcejPo raz kolejny twórcy internetowi za pomocą postów, filmów i artykułów przedstawiają zalety wykorzystywania oleju rzepakowego w kuchni.
Więcej8 lutego br. w „Pytaniu na Śniadanie” po raz kolejny królował olej rzepakowy.
WięcejRuszyła kolejna edycja kampanii promocyjnej w czasopismach kobiecych. Tym razem materiały informacyjne o właściwościach oleju rzepakowego zostały wzbogacone o wypowiedź eksperta, lekarza kardiologa prof. dr hab. Artura Mamcarza.
Więcej
Przerób rzepaku w 2020 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczniach wyniósł łącznie 3,15 mln ton wobec 2,96 mln ton nasion w 2019 roku. Tym samym ubiegłoroczny rekord zrzeszonych w PSPO zakładów został po raz kolejny pobity (o 190 tys. ton), co było możliwe dzięki większej krajowej podaży rzepaku. Polska bowiem jako jedyny znaczący jego producent w Unii Europejskiej zwiększyła poziom krajowych dostaw, co potwierdza duże zainteresowanie rolników tą uprawą, dzięki czemu pozostajemy w ścisłej europejskiej czołówce producentów oleju rzepakowego.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z stycznia 2021 roku.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z grudnia 2020 roku.
WięcejZgodnie wytycznymi Komisji Europejskiej przedstawionymi w Komunikacie z dnia 15 października 2020 r. do Parlamentu Europejskiego i Rady „Gotowość w obszarze strategii szczepień i wprowadzania szczepionek przeciwko COVID-19” pracownicy sektora żywnościowego tj. rolnictwa oraz zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego powinni się znaleźć wśród priorytetowych grup objętych narodowymi programami szczepień państw członkowskich UE na koronawirusa Sars-COV2.
WięcejOddajemy niniejszym w Państwa ręce specjalistyczną publikację w całości poświęconą zastosowaniu pasz rzepakowych w żywieniu trzody chlewnej pt. „Żywienie świń produktami pochodzenia rzepakowego – podsumowanie dekady”. Tytuł ten nie jest przypadkowy, albowiem minęło właśnie 10 lat od pierwszej tego typu inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju. Wówczas we współpracy z uznanymi ekspertami żywieniowymi udało nam się stworzyć kompleksową broszurę na temat norm stosowania pasz rzepakowych w żywieniu zwierząt traktującą przeglądowo o różnych gatunkach zwierząt gospodarskich. Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło na krajowym rynku śruty rzepakowej, a sam rzepak nie przypadkowo jest obecnie postrzegany już nie tylko jako kluczowa krajowa roślina oleista, ale właśnie oleisto-białkowa.
Więcej"Jedz na zdrowie" to plakat promujący zadanie informacyjne Polskiego Związku Pszczelarskiego o produktach pszczelich, przygotowane z finansowaniem ze środków Funduszu Promocji Roślin Oleistych. W ramach tego projektu zostały wydane ulotki i plakaty, które mają pojawić się w placówkach zdrowia, aptekach, sklepach pszczelarskich i innych miejscach użyteczności publicznej.
Więcej20 listopada br. Komisja Europejska opublikowała projekt aktu delegowanego doprecyzowującego zakres tzw. „zielonych inwestycji” w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/2088. Praktyczne stosowanie tego rozporządzenia będzie miało niezwykle istotne znaczenie w ramach realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu, ponieważ jego celem jest m.in. kwalifikacja działalności pod kątem wspierania przejścia na niskoemisyjną, odporną na zmiany klimatyczne gospodarkę.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z listopada 2020 roku.
WięcejTaki wniosek płynie z wyników analiz i wdrożeń terenowych zaprezentowanych przez ekspertów żywieniowych trzody chlewnej podczas IV edycji konferencji Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju na temat śruty rzepakowej pt. „Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu soi. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w żywieniu trzody chlewnej”, jaka odbyła się zdalnie w dniu 4 listopada 2020 r.
Więcej4 listopada br. odbyła się IV Ogólnokrajowa konferencja na temat śruty rzepakowej pt. „Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu śruty sojowej. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w żywieniu trzody chlewnej”
WięcejAmbasadorzy kampanii "Olej rzepakowy skarbem Europy" przygotowali nowe propozycje pysznych dań, do których przygotowania wykorzystali olej rzepakowy.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z października 2020 roku.
WięcejW najbliższy weekend (24-25.10) w formule on-line odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Psychika a Dietetyka, której Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju zostało partnerem realizując misję budowania świadomości walorów żywieniowych i zdrowotnych oleju rzepakowego.
WięcejMamy przyjemność przedstawić Państwu publikację, która jest zbiorem eksperckich artykułów dotyczących znaczenia tłuszczu w żywieniu człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem oleju rzepakowego jako polskiego tłuszczu o wysokich walorach zdrowotnych.
WięcejW odpowiedzi na wspólne wystąpienie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w sprawie właściwej stawki podatku VAT na nasiona rzepaku po zmianach prawnych, jakie weszły w życie z dniem 1 lipca 2020 r., Departament Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów wyjaśnia, że na nasiona sklasyfikowane do działu CN 12 „Nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza” ma zastosowanie stawka 8%. Dotyczy ona również materiału siewnego i jej zastosowanie nie jest zależne od dalszego przeznaczenia produktów ich przetworzenia (np. oleju) na kolejnych etapach produkcji, które tym samym nie ma wpływu na opodatkowanie VAT samych nasion.
WięcejJuż w najbliższą sobotę (17.10.) w formie on-line odbędzie się V Narodowy Kongres Żywieniowy pod hasłem „Dieta dla zdrowia i planety - jaka powinna być dieta przyszłości?”. PSPO upowszechniając wiedzę na temat wartości oleju rzepakowego w diecie Polaków zostało partnerem wydarzenia.
WięcejSerdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w IV Ogólnopolskiej konferencji na temat śruty rzepakowej pod hasłem: „Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu śruty sojowej. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w żywieniu trzody chlewnej”, która odbędzie się w dniu 4 listopada br. w kooperacji z TopAgrar.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z września 2020 roku.
WięcejW ramach działań kampanii "Olej rzepakowy skarbem Europy" zostały przygotowane autorskie przepisy przez ambasadorów kampanii na pyszne dania z wykorzystaniem oleju rzepakowego.
Więcej21 września br. w programie "Pytanie na Śniadanie" w TVP 2 ponownie zagościł olej rzepakowy. Prof. Piotr Socha przedstawił znaczenie oleju rzepakowego w diecie dzieci, a Joseph "Józek" Seeletso przygotował pyszcze dania z jego wykorzystaniem.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z sierpnia 2020 roku.
WięcejW bieżącym roku ukazuje się szereg pogłębionych artykułów na temat właściwości oleju rzepakowego.
WięcejPSPO rozpoczęło działania w prasie w ramach kampanii edukacyjno-promocyjnej „Olej rzepakowy skarbem Europy” mające na celu podnoszenie świadomości znaczenia oleju rzepakowego w żywieniu małych dzieci.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z lipca 2020 roku.
WięcejZrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w I półroczu 2020 roku łącznie 1 524 mln ton rzepaku, co oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku aż o 158 tys. ton. Produkcja oleju surowego osiągnęła dzięki temu poziom 610 tys. ton, natomiast śruty rzepakowej 855 tys. ton. Kiedy zestawimy najnowsze statystyki łączne Członków PSPO z tymi z II połowy 2019 roku okazuje się, że sezon 2019/2020 był pod omawianym względem rekordowy dając ponad 3,1 mln ton przerobionych nasion rzepaku (w sezonie 2018/2019 było 2,8 mln ton).
WięcejRuszyła kampania edukacyjno-promocyjna pt. „Olej rzepakowy skarbem Europy”, która zaplanowana jest na trzy lata (2020-2022) i realizowana w Polsce i we Francji. Organizatorem kampanii jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju oraz Francuskie Stowarzyszenie Producentów Olejów Roślinnych Terres Univia. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z czerwca 2020 roku
WięcejWedług oceny członków Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce zostały oszacowane wspólnie przez obie organizacje na ok. 2,8 mln ton. Podstawą szacunków były ankiety telefoniczne Członków KZPRiRB, jak i szczegółowe dane rynkowe, w tym przerób rzepaku wśród firm członkowskich PSPO. Na ostateczny wynik zbiorów nasion wpływ będą miały jeszcze czynniki pogodowe w najbliższych tygodniach, a także w trakcie samych żniw. Tym niemniej sytuacja jest znacznie lepsza w porównaniu do ubiegłego (2,35 mln ton wg GUS), jak i 2018 roku (2,2 mln ton).
WięcejW związku z trwającą pandemią koronawirusa Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w konsultacji z branżami przygotowało procedury postępowania w zakładach przemysłowych w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u pracowników branży spożywczej oraz pracowników obiektów logistycznych.
Więcej21 maja br. w programie „Pytanie na śniadanie” TVP 2 ponownie królował olej rzepakowy. Celina Statkiewicz wyczarowała pyszne dania z jego wykorzystaniem, a dietetyk Klaudia Wiśniewska przybliżyła właściwości oleju dla zdrowia i urody.
WięcejW celu ułatwienia rolnikom decyzji o wyborze odmiany rzepaku porównano 19 odmian populacyjnych i 77 odmian mieszańcowych spośród znajdujących się aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych.
Więcej28 kwietnia br. w programie „Pytanie na śniadanie” TVP 2 królował olej rzepakowy. Celina Statkiewicz wyczarowała pyszne wiosenne dania ze śledzi, młodych liści botwinki i migdałów z dodatkiem oleju rzepakowego. A dr hab. Regina Wierzejska ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH przedstawiła szereg atutów do wprowadzenia tego oleju do codziennej diety.
WięcejPojawiło się pytanie, czy w oleju rzepakowym jest obecny glifosat. Postanowiliśmy zapytać niezależnych ekspertów, zajmujących się badaniem pozostałości tego herbicydu w produktach spożywczych i odpowiedzieć na to pytanie.
WięcejKrajowa produkcja biokomponentów zanotowała w 2019 roku kolejny wzrost, co znajduje swoje bezpośrednie przełożenie na zwiększony i stabilny popyt na surowce rolne, generuje produkcję pasz białkowych oraz miejsca pracy. Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa rodzimi wytwórcy wyprodukowali w ubiegłym roku ponad 960 tys. ton estrów metylowych. Wiodącym surowcem pozostaje olej rzepakowy, którego wykorzystano na ten cel prawie 870 tys. ton oleju rzepakowego. Z kolei produkcja bioetanolu osiągnęła łącznie ponad 285 tys. m3, co umożliwiło efektywne zagospodarowanie m.in. ponad 511 tys. ton ziarna kukurydzy.
Więcej10 kwietnia br. dr Katarzyna Okręglicka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w programie "Dzień dobry TVN" przekonywała, że warto stosować w codzienniej diecie olej rzepakowy.
WięcejW obecnej sytuacji, jaka panuje w Polsce, ale i na całym świecie, związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2, rodzima produkcja oparta na krajowych surowcach nabiera strategicznego znaczenia. Charakter prowadzonej przez Członków Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju działalności przerobowej nasion rzepaku ma swój bezpośredni wkład dla zapewnienia ciągłości dostaw żywności, pasz i paliw.
Tłocznie dostarczają bowiem zarówno oleju rzepakowego, który jest ważnym składnikiem spożywczym, ale również kluczowym pod względem wolumenowym w Polsce surowcem do produkcji estrów metylowych. Jednocześnie przy przerobie rzepaku powstaje śruta i makuch rzepakowy – najważniejsze krajowe źródło białka paszowego. Bez ciągłości krajowej produkcji pasz rzepakowych istnieje bardzo poważne ryzyko zaburzenia prawidłowości funkcjonowania łańcucha dostaw żywności i kontynuacji w odpowiedniej do potrzeb krajowych skali produkcji zwierzęcej.
Więcej24 marca w "Pytaniu na śniadanie" pojawił się szereg ciekawych przepisów z olejem rzepakowym w wykonaniu Celiny Statkiewicz. Natomiast o wartościach żywieniowych i zdrowotnych oleju rzepakowego mówiła Diana Wolańska - Buzalska z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
WięcejWiosną u wielu twórców internetowych pojawiają się artykuły, posty i filmy o wykorzystaniu oleju rzepakowego w kuchni. To kolejna tak szeroko zakrojona kampania realizowana przez PSPO.
WięcejW wiosennych wydaniach czasopism kobiecych znajdziecie Państwo materiały informacyjne o właściwościach oleju rzepakowego. Nasze działania znajdziecie w Twoim Stylu, Pani Domu, Tinie, Przyjaciółce, Naj, Kobiecie i Życie, Poradniku Domowym, Z życia wzięte, Życie na Gorąco, Chwila dla Ciebie, Pani, Tele Tygodniu i Świecie Kobiety.
Kampania jest realizowana przez biuro PSPO w oparciu o dotację na promocję oleju rzepakowego otrzymaną z Funduszu Promocji Roślin Oleistych.
Więcej11 marca br. Ewa Myśliwiec przeprowadziła prelekcję pt. „Rola tłuszczów w diecie, ich wartość odżywcza i zdrowotna” dla pacjentów specjalistycznego sanatorium w Ustroniu.
Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu to specjalistyczny szpital rehabilitacyjny o najwyższym poziomie referencyjności. Specjalizuje się w rehabilitacji osób po przebytych zawałach i operacjach serca oraz urazach i zabiegach ortopedycznych. Jest jednym z ośmiu w kraju wybranym przez Ministerstwo Zdrowia jako referencyjny Regionalny Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej. Jest też członkiem Krajowej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie.
WięcejW związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ministerstwo Rozwoju - we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym - przygotowało zalecenia dla przedsiębiorców.
WięcejZrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerabiając 2,96 mln ton nasion rzepaku wyprodukowały w 2019 roku ponad 1,7 mln ton pasz rzepakowych. Kluczowym pod względem wolumenowym produktem była tu śruta poekstrakcyjna, której podaż wyniosła 1 634 tys. ton wobec 1 542 tys. ton w 2018 roku. Ponadto Członkowie PSPO dostarczyli na rynek 68 tys. ton makuchu. Łączny progres w podaży lokalnie wytworzonych pasz białkowych pochodzących z przerobu rzepaku o 114 tys. ton nie miał jednak przełożenia na wzrost ich eksportu, co potwierdza, że systematycznie rośnie popularność śruty rzepakowej w krajowej produkcji zwierzęcej.
Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów eksport śruty rzepakowej w pierwszych 11 miesiącach 2019 roku wyniósł 525 tys. ton, a zatem był mniejszy od o 4% od wolumenu eksportu w tym samym okresie w 2018 roku. Zwiększona zatem o niemal 100 tys. ton podaż śruty z tłoczni skupionych w PSPO została zatem efektywnie zagospodarowana przez krajowych producentów rolnych. Głównymi odbiorcami zagranicznymi polskiej śruty tradycyjnie już pozostają Niemcy, na kolejnych pozycjach znajdują się Dania, Czechy, Francja i Szwecja.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym, jubileuszowym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z lutego 2020 rok
WięcejRozmowa eksperta Magdaleny Siuby-Strzelińskiej z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej w programie TVP2 "Pytanie na śniadanie"
Więcej14 lutego br. podczas XX Międzynarodowych Targów Ferma Bydła w Łodzi Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zorganizował seminarium w ramach Forum Hodowli Bydła – Produkcja Mleka i Żywca Wołowego poświęcone żywieniu bydła mięsnego i profilaktyce weterynaryjnej w stadach bydła mięsnego. Cenne informacje i praktyczne wskazówki przedstawili w tym zakresie w swoich prezentacjach dr Andrzej Łozicki ze Szkoły Głównej Gospodarstw Wiejskiego oraz lekarz weterynarii Wojciech Wójcik. Kulminacyjnym elementem seminarium był panel dyskusyjny dotyczący możliwości wykorzystania śruty rzepakowej w żywieniu bydła opasowego, w którym udział wzięli Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych Juliusz Młodecki oraz Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju Adam Stępień.
WięcejKomunikat prasowy PSPO:
Przerób rzepaku w 2019 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczniach wyniósł łącznie 2,96 mln ton wobec 2,79 mln ton nasion w 2018 roku. Zanotowany tym sam wzrost w stosunku do ubiegłego roku o 173 tys. ton był już kolejnym rokiem umacniania pozycji krajowej branży olejarskiej w Europie. Wraz z wolumenem przerabianych nasion – co naturalne – rośnie bowiem krajowa produkcja oleju rzepakowego, gdzie już od lat znajdujemy się w europejskiej czołówce.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia ze stycznia 2020 roku
WięcejW nowoutworzonym Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w dniu 22 stycznia 2020 roku odbyło się coroczne spotkanie administracji odpowiedzialnej za kwestie rolne z przedstawicielami Korpusu Dyplomatycznego Placówek Zagranicznych akredytowanych w Polsce. Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju zostało zaproszenie do współpracy przy organizacji tego spotkania. W jej ramach zostało przygotowane specjalne stoisko wystawowe na którym Stowarzyszenie prezentowało oleje z asortymentu firm członkowskich oraz dzieliło się z zaproszonymi gośćmi informacjami na temat walorów żywieniowych i zdrowotnych oleju rzepakowego, a także pokazywało, jak wyglądają nasiona rzepaku.
WięcejUE decyzją z dnia 13 stycznia 2020 r. ogłosiła informację o wycofaniu chloropiryfosu.
WięcejSerdecznie zapraszamy do udziału w XIII Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, którego tematem będzie: „Jakość rzepaku - wspólna korzyść rolnika, przetwórcy i konsumenta”. Forum odbędzie się w dniu 17 stycznia 2020 r. podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, w pawilonie 7, sali A+B (Poznań, ul. Głogowska 10).
WięcejKomisja Europejska zaakceptowała realizację programu promocji oleju rzepakowego na rynku polskim (o budżecie ok. 1,2 mln euro) oraz oleju rzepakowego i słonecznikowego na rynku francuskim (o budżecie ok. 7,3 mln euro) począwszy od 1 stycznia 2020 r. przez 3 kolejne lata. Programem na rynku polskim zarządzać będzie Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju w partnerstwie z francuską międzybranżową organizacją producentów i przetwórców roślin oleistych i białkowych Terres Univia.
WięcejKonkurs ZŁOTE SPINACZE organizowany jest przez Związek Firm Public Relations w celu podniesienia standardów oraz zwiększania profesjonalizmu w branży public relations.
WięcejPrzedstawiciele biura PSPO w dniu 27 listopada br wzięli udział w konferencji pod hasłem „Jak edukować Polaków o zdrowym żywieniu?” organizowanej przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej oraz Instytut Żywności i Żywienia. Celem wydarzenia było podkreślenie roli edukacji konsumentów, w tym zaprezentowanie działań realizowanych przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej oraz znaczenia współpracy pomiędzy producentami, naukowcami, a organami administracji publicznej.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z listopada 2019 roku.
WięcejWe Włoszakowicach, w województwie Wielkopolskim, w dniu 19 listopada br. odbyła się tegoroczna, już trzecia z kolei, ogólnopolska konferencja pod hasłem: „Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu śruty sojowej. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w żywieniu drobiu oraz bydła mięsnego”. Na wydarzenie tłumnie zjechali okoliczni hodowcy drobiu i bydła mięsnego, przedstawiciele producentów śruty rzepakowej, firm paszowych, a także osoby reprezentujące firmy zapewniające nowoczesne technologie do produkcji i przetwórstwa pasz. W tym roku udało się nam zgromadzić rekordową frekwencję, w wydarzeniu wzięło bowiem udział około 230 osób, co potwierdza tylko istotę poruszanej tematyki.
WięcejSerdecznie zapraszamy do udziału w III Ogólnokrajowej konferencji na temat śruty rzepakowej pod hasłem: „Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu śruty sojowej. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w żywieniu drobiu oraz bydła mięsnego” rzepakowej, która odbędzie się w dniu 19 listopada 2019 r. we Włoszakowicach (woj. wielkopolskie).
Więcej
7 listopada 2019 r. poprzez podpisanie stosownego listu intencyjnego sformalizowano przystąpienie Krajowej Federacji Producentów Zbóż do Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych, wzmacniając tym samym reprezentację środowiska rolniczego na tym forum. Celem współpracy jest zwiększenie efektywności podejmowanych działań na rzecz rozwoju i promocji sektora biopaliw produkowanych z krajowych surowców rolnych oraz reprezentowanie całego łańcucha wytwórczego biokomponentów na polu krajowych i europejskich regulacji.
Więcej
Dnia 22 października 2019 roku w sali Pod Aniołem głubczyckiego ratusza odbył się finał V gminnego konkursu "Siejąc kwiaty - pomagamy pszczołom". W tym roku w konkursie wzięło udział 14 placówek. Celem konkursu jest kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej, pozytywnych postaw proekologicznych, docenianie wartości przyrodniczych i estetycznych najbliższej okolicy oraz doskonalenie umiejętności obserwacji przyrody i dokonywania różnych w form jej opisu. W uroczystości wzięli udział liczni zaproszeni goście.
Więcej19 października br. miała miejsce III Konferencja Dietetyki Klinicznej, w której wzięło udział ok. 150 czynnych dietetyków. Konferencja jak co roku odbywała się na Uniwersytecie Śląskim.
WięcejBardzo miło nam poinformować, że kampania Pokochaj olej rzepakowy uzyskała nominację w konkursie ZŁOTE SPINACZE 2019 organizowanym przez Związek Firm Public Relations. Znalazła się tym samym w gronie 4 nominowanych kampanii z branży spożywczej.
Więcej4 października 2009 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wręczył uroczyście nominacje członkom Komisji Zarządzającej Funduszem Promocji Roślin Oleistych.
Wydarzeniu towarzyszyła konferencja prasowa, a następnie odbyło się pierwsze posiedzenie. W jego trakcie Komisja uchwaliła regulamin prac, zasady gospodarowania funduszem oraz wybrała prezydium i uchwaliła strategię na 2020 r.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z września 2019 r.
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju wraz z francuskim partnerem organizacją Terres Univia zaprasza do składania ofert dot. ewaluacji projektu promocji oleju rzepakowego i słonecznikowego na rynku polskim i francuskim
WięcejMinisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, realizuje ogólnopolską kampanię informacyjną, której celem jest zwiększenie świadomości konsumentów na temat oznakowania produktów spożywczych znakiem „Produkt polski”.
Więcej
Jesienny sezon targowy w branży rolno-spożywczej otwierają targi WARSAW FOOD EXPO, które rozpoczną się już 12 września w PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie k/Warszawy
WięcejZapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem naszego Newslettera
Więcej
Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w I półroczu 2019 roku łącznie 1,366 mln ton rzepaku, z których wyprodukowano 579 tys. ton oleju surowego oraz 745 tys. ton śruty rzepakowej. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku przerób w zakładach tłuszczowych PSPO wzrósł o ponad 90 tys. ton nasion. Jest to kolejny już rok zwiększania wolumenu nasion rzepaku zagospodarowywanego na terenie kraju, co potwierdza zarówno ogromne możliwości polskiego przemysłu olejarskiego, jak i utrzymujące się wysokie zapotrzebowanie na rodzimy surowiec.
WięcejWraz ze zmianą adresu nastąpiła również zmiana telefonu kontaktowego do Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju. Zapraszamy do kontaktu pod numerem 22 628 38 06, fax: 22 628 38 09.
WięcejZapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem naszego Newslettera
WięcejUstawa zobowiązuje podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa roślin oleistych do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych w wysokości 0,2% wartości netto.
WięcejPolska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych wydała Komunikat prasowy w związku z zaproponowanym kształtem nowelizacji ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
WięcejUprzejmie informujemy, iż od lipca br. biuro PSPO pracuje pod nowym adresem przy ulicy Wspólnej 56, 00-684 Warszawa
WięcejZapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem naszego Newslettera
WięcejOd kwietnia do czerwca 2019 r. odbyło się 5 konferencji szkoleniowych w ramach projektu „Postaw na rzepak”. Inicjatorem tych wydarzeń i głównym koordynatorem było Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, a współorganizatorami poszczególni członkowie PSPO. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem projektu i fotorelacją.
WięcejKrajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wraz z Krajową Federacją Producentów Zbóż zapraszają wszystkich zainteresowanych problemami branży zbożowej i rzepakowej do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Debatę Przedżniwną, która odbędzie się w dniu 4 lipca 2019 r. o godz. 11:00.
WięcejW celu ułatwienia rolnikom decyzji o wyborze odmiany rzepaku porównano 19 odmian populacyjnych i 65 odmian mieszańcowych spośród znajdujących się aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych.
WięcejZapraszamy producentów rzepaku na spotkanie szkoleniowe pt. "Postaw na rzepak", które PSPO organizuje we współpracy z firmą członkowską ADM Szamotuły
WięcejZapraszamy producentów rzepaku na spotkanie szkoleniowe pt. "Postaw na rzepak", które PSPO organizuje we współpracy z firmą członkowską Komagra Sp. z o.o.
WięcejNajważniejsze newsy, wydarzenia branży olejarskiej oraz informacje o działaniach i akcjach promocyjnych PSPO wydawane są co miesiąc i dostępne bezpłatnie w formie elektronicznej. Zachęcamy do subskrypcji newslettera Oil Express już dziś, aby nie przegapić żadnego numeru!
WięcejZapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem naszego Newslettera!
WięcejW dniach 23 i 24 maja br. w Kazimierzu Dolnym odbyła się XXI konferencja naukowa pt. „Postępy w technologii tłuszczów roślinnych”.
WięcejZapraszamy producentów rzepaku na spotkanie szkoleniowe pt. "Postaw na rzepak", które PSPO organizuje we współpracy z firmą członkowską ADM Czernin SA
WięcejZapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z naszego kolejnego szkolenia dla rolników z cyklu "Postaw na rzepak", które odbyło się 14 maja 2019 r. w Bodaczowie.
Więcej
W odpowiedzi na coraz częściej pojawiający się problem ze szkodnikami magazynowymi Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju wydało broszurę pt. „Rozkruszki w przechowywanych nasionach rzepaku. Prewencja i zwalczanie”.
WięcejZapraszamy producentów rzepaku na spotkanie szkoleniowe pt. "Postaw na rzepak", które PSPO organizuje we współpracy z firmą członkowską Zakłady Tłuszczowe w Bodaczowie Sp. z o.o.
WięcejZapraszamy do lektury serii artykułów na temat rozkruszków oraz ich zwalczania autorstwa cenionego entomologa prof. dr hab. Stanisława Ignatowicza. Przed Państwem część II - Szkodliwość rozkruszków
Więcej17 kwietnia br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się coroczne Walne Zebranie Członków Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, podczas którego wybrano Zarząd organizacji na nową kadencję 2019-2021.
WięcejW dniach 13-14 kwietnia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbywał się I Międzynarodowy Kongres Medycyny Stylu Życia. Dwudniowy kongres był pierwszym wydarzeniem niedawno powołanego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, w skład inicjatorów którego wchodzą przede wszystkim lekarze związani z WUM.
WięcejZapraszamy producentów rzepaku na spotkanie szkoleniowe pt. "Postaw na rzepak", które PSPO organizuje we współpracy z firmą członkowską Best Oil Sp. z o.o. we Włoszakowicach.
Więcej
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem naszego Newslettera!
WięcejDo kalendarza aktywności PSPO na stałe weszła promocja oleju rzepakowego w środowisku lekarskim i dietetycznym. Tym razem tłoczyliśmy olej 23 marca br. na Olimpiadzie Wiedzy Dietetycznej „NUTRIADA 2019” w Uniwersytecie Jagiellońskim Krakowie.
WięcejKomisja Europejska nie ma wątpliwości, że to uprawa oleju palmowego na świecie jest przyczyną wylesień, a pomimo to pozostawia możliwości jego dalszego stosowania w produkcji biopaliw.
WięcejZapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem naszego Newslettera!
WięcejOPEN CALL FOR IMPLEMENTING AND EVALUATION BODY
Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju z siedzibą w Warszawie, przy ul. Grzybowskiej 2 lok. 49 zaprasza do składania ofert na wybór organizacji wdrażającej dla realizacji kampanii promocyjno-informacyjnej dot. oleju rzepakowego w latach 2020-2023
WięcejZapraszamy do lektury serii artykułów na temat rozkruszków oraz ich zwalczania autorstwa cenionego entomologa prof. dr hab. Stanisława Ignatowicza. Przed Państwem część I - Rozkruszki i ich życie.
WięcejPrzerób rzepaku w 2018 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczniach wyniósł łącznie 2,79 mln ton wobec 2,564 mln ton nasion w 2017 roku. Wzrost w stosunku do ubiegłego roku o 226 tys. ton rzepaku miał swoje bezpośrednie przełożenie na krajową podaż oleju, która wzrosła z kolei o 106 tys. ton do poziomu 1,19 mln ton. Tym samym Polska wzmocniła swoją pozycję wśród europejskich liderów w produkcji oleju rzepakowego, która w całym 2018 roku wyniosła w UE 9,656 mln ton (za danymi USDA) notując niemal 5% spadek w stosunku do 2017 roku. Udział oleju rafinowanego pozostaje niemal bez zmian (37% wobec 38% w roku 2017), dzięki czemu jego produkcja przez członków PSPO wyniosła 443 tys. ton (wzrost o 27 tys. ton).
WięcejDrukiem ukazała się najnowsza publikacja PSPO pt. „Czynniki kształtujące wartość technologiczną i zdrowotną nasion i oleju rzepakowego”. Przygotował ją zespół znamienitych autorów z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB w Poznaniu oraz Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.
WięcejZapraszamy do lektury najnowszego numeru naszego Newslettera OilExpress!
WięcejMinisterstwo Finansów pracuje nad kompleksową nowelizacją ustawy VAT-owskiej. Według Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju jest to doskonała okazja do ostatecznej likwidacji problemu wyłudzeń VAT w obrocie produktami przetwarzania nasion roślin oleistych.
WięcejPSPO wydało nową publikację nt. produkcji nasion rzepaku o najwyższych wartościach technologicznych wymagającej stosowania najwyższego reżimu technologicznego zarówno podczas uprawy, zbioru, suszenia jak i podczas przechowywania.
WięcejTegoroczna ogólnopolska konferencja nt. wykorzystania pasz rzepakowych w żywieniu bydła cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Nie mogła ona odbyć się nigdzie indziej niż na Podlasiu. W Piątnicy k. Łomży 10 grudnia 2018 r. zebrali się m.in. hodowcy bydła mlecznego, doradcy żywieniowi, weterynarze, przedstawiciele mleczarni i firm paszowych, a także producenci śruty rzepakowej.
WięcejW dniu 10 grudnia 2018 roku w Piątnicy odbędzie się II Ogólnokrajowa konferencja na temat śruty rzepakowej pt. „Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu soi. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w produkcji mleka”. Konferencja została objęta patronatem honorowym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
WięcejZapraszamy do lektury najnowszego numeru Oil Express!
Więcej
Członka honorowego PSPO i wybitnego specjalisty z zakresu uprawy rzepaku o imponującym dorobku naukowym oraz publikacyjnym, wieloletniego pracownika Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Pan Profesor był człowiekiem niezwykle szlachetnym, pogodnym i serdecznym.
Świat nauki i całego polskiego rolnictwa poniosły ogromną stratę.
Cześć jego pamięci…
Rodzinie i Współpracownikom składamy wyrazy współczucia
Zarząd, Członkowie i Pracownicy
Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju
WięcejZrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie oleju przerobiły w I półroczu 2018 roku łącznie 1,274 mln ton nasion rzepaku, dzięki czemu wyprodukowano 542 tys. ton oleju surowego oraz 709 tys. ton śruty poekstrakcyjnej rzepakowej. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku oznacza to wzrost przerobu o ponad 130 tys. ton, co potwierdza, że lepsze od poprzednich zbiory rzepaku z 2017 roku zostały w głównej mierze zakupione i efektywnie zagospodarowane przez krajowe przetwórnie.
WięcejW ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wraz z Polskim Stowarzyszeniem Producentów Oleju jako partnerem projektu mają przyjemność zaprosić Państwa na serię dedykowanych seminariów, które odbędą się we wrześniu w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
WięcejSerdecznie zapraszamy do Minikowa na konferencję „INNOWACYJNE BIAŁKO. Ekonomiczne aspekty stosowania pasz białkowych krajowego pochodzenia, w tym śruty rzepakowej, w produkcji mleka, bydła opasowego i trzody chlewnej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego”.
Więcej
Zapraszamy do lektury lipcowego numeru Oil Express
WięcejW celu ułatwienia rolnikom decyzji o wyborze odmiany rzepaku porównano 88 odmian, w tym 20 odmian populacyjnych i 68 mieszańcowych spośród znajdujących się aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian lub w katalogu wspólnotowym UE.
WięcejNajnowszy numer już dostępny, Zapraszamy do lektury
WięcejJesteśmy przekonani, że zakaz handlu w niedzielę i święta nie miał na celu wprowadzenia istotnych utrudnień dla rolników w zakresie zbywania przez nich surowców rolnych, dlatego wystąpiliśmy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne podjęcie stosownej inicjatywy legislacyjnej, która rozszerzy efektywność wyłączenia spod zakazu handlu do wszelkich płodów, jak również pasz.
WięcejZapraszamy do obejrzenia najciekawszych zdjęć w rzepaku z roku 2018
WięcejZobacz co nowego w branży w najnowszym wydaniu Oil Express
WięcejFunkcjonujące dotychczas pod szyldem Koalicji Na Rzecz Biopaliw porozumienie organizacji branżowych, w skład którego wchodzi Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Związek Gorzelni Polskich, Krajowa Rada Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw oraz Krajowa Izba Biopaliw będzie od teraz kontynuować swoją działalność jako Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych.
WięcejZapraszamy do lektury najnowszego numeru Oil Express
WięcejPrzerób nasion rzepaku w 2017 roku w tłoczniach zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju wynoszący 2,56 mln ton miał bezpośrednie przełożenie na podaż pasz rzepakowych, których łącznie zakłady zrzeszone w PSPO wyprodukowały w tym okresie 1,46 mln ton. Zdecydowaną większość z tego stanowiła poekstrakcyjna śruta rzepakowa tj. 1 431 tys. ton, zaś pozostałe 29 tys. ton stanowił makuch. Dane te w sposób jednoznaczny pokazują, że rzepak to nie tylko olej, ale również cenne źródło białka paszowego, a z perspektywy wolumenu i idących za nim faktycznych możliwości częściowego zastąpienia importu stanowi wręcz kluczowy element budowania bezpieczeństwa paszowego kraju.
WięcejNa ostatnim posiedzeniu Zarządu 6 marca br. w poczet Członków Wspierających Stowarzyszenia przyjęta została firma Agrolok Sp. z o.o. z siedzibą w Gulubiu – Dobrzyniu.
WięcejSerdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Expressu nr 76(II) z dnia 27 lutego 2018 r.
WięcejZrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie oleju przerobiły w 2017 roku łącznie 2,564 mln ton nasion rzepaku, co jest drugim wynikiem w historii organizacji. Podkreślić również należy bardzo niewielką różnicę w stosunku do rekordowego pod tym względem 2015 roku, kiedy to Członkowie PSPO przerobili 2,6 mln ton tego surowca przy znacznie wyższych wówczas zbiorach rzepaku w Polsce. Wskazuje to, że zdecydowana większość zebranych nasion została zakupiona przez krajowe tłocznie potwierdzając po raz kolejny duże znaczenie branży olejarskiej dla krajowego rolnictwa i opłacalności uprawy rzepaku.
WięcejSerdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Expressu nr 75 (II) z dnia 30 stycznia 2018 r.
WięcejKoalicja Na Rzecz Biopaliw: Rada UE przestawiła swoim stanowiskiem w sprawie REDII na nowe tory debatę dotyczącą przyszłości sektora biopaliw w Unii Europejskiej w perspektywie do 2030 roku wskazując wprost na ich istotną rolę w procesie dywersyfikacji energetycznej transportu.
WięcejSerdecznie zachęcamy do zapoznania się z relacją z I ogólnopolskiej konferencji śrutowej pt. "Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu soi. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w produkcji mleka, bydła mięsnego i trzody chlewnej", która odbyła się w dniu 28 listopada 2017 r. w Przysieku.
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju wraz z Kujawsko Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz z Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych mają zaszczyt zaprosić na I Ogólnopolską konferencję na temat śruty rzepakowej pt. "Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu soi. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w produkcji mleka, bydła mięsnego i trzody chlewnej", która obędzie się w dniu 28 listopada 2017 r. w Przysieku.
WięcejW dalszych pracach nad projektem dyrektywy REDII Parlament Europejski powinien pójść kierunkiem wyznaczonym sprawozdaniem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
3 października 2017 r. w Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego przegłosowała projekt sprawozdania dotyczącego projektu nowej dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (REDII)
KZR INiG przypomina, że 1 stycznia 2018 r. wchodzi w życie wymóg 50% redukcji emisji GHG dla biokomponentów, względem odpowiednika kopalnego. W praktyce oznacza to, że od tej daty do krajowego NCW, a tym samym na rynku, będą uznawane tylko biokomponenty spełniające ten wymóg. W wielu przypadkach (np. biodiesel z rzepaku) nie będzie możliwe stosowanie standardowych wartości emisji GHG , a jedynie wartości rzeczywistych.
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO) reprezentujące prawie 90% krajowych mocy przerobowych nasion rzepaku, mając na uwadze informacje od zrzeszonych tłoczni skupujących obecnie rzepak od rolników, zwraca uwagę na nasilające się problemy z jakością nasion.
Wynikają one w głównej mierze z przedłużonych w czasie, w stosunku do najbardziej właściwego dla rzepaku, terminu zbioru spowodowanego niekorzystnymi warunkami pogodowymi w lipcu oraz związanej w szczególności z intensywnymi opadami w tym czasie zwiększonej wilgotności surowca przy jednocześnie utrzymującej się wysokiej temperaturze powietrza. Spowodowało to intensyfikację
w stosunku do normalnego przebiegu żniw zjawiska porastania rzepaku w łuszczynach związanego ze wzbudzeniem nasion do kiełkowania, jak również zwiększenie prawdopodobieństwa porażenia pleśnią. Zjawiska te są najbardziej widoczne w Polsce północnej.
Producenci rzepaku w Polsce wysiali w tym roku około 4 tys. paczek mieszanki nasion roślin nektaro- i pyłkodajnych. Jest to kolejne działanie Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych mające na celu ochronę pszczół oraz przypomnienie rolnikom o bezpiecznym wykonywaniu zabiegów ochrony roślin.
„Rzepak potrzebuje pszczół, ale i pszczoły rzepaku. Pamiętając o tej symbiozie, w ostatnich latach zintensyfikowaliśmy nasze działania w zakresie bezpieczeństwa pszczół” – wyjaśnia Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Przerób nasion rzepaku w I połowie 2017 roku w tłoczniach zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju na poziomie 1,14 mln ton znalazł swoje odbicie nie tylko w produkcji samego oleju, ale umożliwił podaż rynkową przez członków PSPO ponad 650 tys. ton cennych wysokobiałkowych komponentów paszowych w postaci 640 tys. ton poekstrakcyjnej śruty rzepakowej oraz 12 tys. ton makuchu. Liczby te pokazują, że rzepak to nie tylko surowiec dostarczający najlepszy pod względem cech prozdrowotnych olej roślinny, ale stanowi jednocześnie cenne źródło białka paszowego, które w większości wciąż pozyskujemy z importu.
WięcejW I połowie 2017 roku zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie oleju przerobiły łącznie prawie 1,14 mln ton nasion rzepaku, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Tym samym zanotowany w tym zakresie progres, który wyniósł ok. 40 tys. ton wskazuje, że branża odrabia starty w wolumenie przerobowym zanotowane w 2016 roku, które wynikały wprost ze znacznie słabszych, bo na poziomie ok. 2,3 mln ton, zbiorów nasion rzepaku w Polsce. Z kolei w ujęciu sezonowym 2016/2017 członkowie PSPO zagospodarowali łącznie prawie 2,5 mln ton, co wskazuje na podniesienie tej wartości w stosunku do poprzedniego sezonu 2015/2016 już o 80 tys. ton. Dane te wskazują wprost na wzrost znaczenia dla krajowego rolnictwa lokalnie funkcjonującego w Polsce przemysłu olejarskiego.
WięcejRanking Odmian Rzepaku 2017
Kolejny rok z rzędu PSPO wydało Ranking Odmian Rzepaku, a jego dystrybucję wśród rolników prowadzą zakłady tłuszczowe będące członkami PSPO.
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym w ramach kampanii "Pokochaj olej rzepakowy".
WięcejKrajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych czeka już aż 81 dni na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie dopuszczenia zapraw z grupy neonikotynoidów do ochrony rzepaku ozimego w Polsce na 120 dni. Zgody takie w tym roku wydały już dla kilku upraw, m.in. rzepaku, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Węgry i Bułgaria.
Więcej9 maja Koalicją Na Rzecz Biopaliw wraz z Posłem Jarosławem Kalinowskim z zorganizowała w Parlamencie Europejskim spotkanie dotyczące przyszłości biopaliw transportowych w Polsce i w Europie. Inicjatywą do zorganizowania seminarium była propozycja nowelizacji dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (tzw. RED II - revised / newRenewable Energy Directive), w której Komisja Europejska zakłada m.in. zmiany limitów wykorzystania biopaliw pierwszej i drugiej generacji.
WięcejZachęcamy do udziału w biegu na 10 km pt. "Rzepakowa dycha" w gminie Męcinka. PSPO objęło bieg patronatem.
WięcejSerdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Expressu nr 65 (II) z dnia 20 stycznia 2017 r.
Więcej20 września 2016 r. Ministerstwo Energii zakończyło konsultacje społeczne zapowiadanego już wcześniej projektu nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, której głównym celem miało być wdrożenie do prawodawstwa krajowego nowej dyrektywy 2015/1513, a tym samym dostosowanie polskich przepisów do wymogów unijnych. Tymczasem regulacja zaproponowana w zaprezentowanym przez resort energii kształcie nie może zostać oceniona przez branżę inaczej niż jako zamach na polskie rolnictwo i cały łańcuch wytwórczy biokomponentów w Polsce znany w dotychczasowym jego kształcie funkcjonowania. Dlatego Koalicja Na Rzecz Biopaliw postuluje o taką konstrukcję omawianych przepisów, która umożliwi utrzymanie odpowiedniej tj. na co najmniej obecnym poziomie rzeczywistej przestrzeni rynkowej dla biokomponentów i biopaliw ciekłych wytwarzanych z surowców rolnych stanowiących o faktycznych, a nie teoretycznych, możliwościach Polski w zakresie dywersyfikacji dostaw paliw ciekłych zużywanych w transporcie.
Więcej10 sierpnia 2016 r. odbyło się kolejne posiedzenie Koalicji Na Rzecz Biopaliw skupiającej organizacje branżowe reprezentujące wszystkie etapy łańcucha wytwórczego biokomponentów w Polsce. W związku z zapowiadaną przez Ministerstwo Energii nowelizacją ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych mającą na celu wdrożenie do prawodawstwa krajowego nowych przepisów europejskich zmieniających ścieżkę dojścia do celu 10% energii odnawialnej w transporcie w 2020 roku, Koalicja Na Rzecz Biopaliw podkreśla pozytywną rolę sektora dla stabilizacji sytuacji w rolnictwie i rozwoju obszarów wiejskich wskazując jednocześnie na konieczność wspierania branży biopaliw odpowiednimi rozwiązanymi prawnymi wobec nowych wyzwań rynkowych i środowiskowych.
WięcejPszczelarze i plantatorzy rzepaku podkreślają z okazji Wielkiego Dnia Pszczół: kluczem do wspólnego sukcesu jest skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających.
29 lipca 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie doszło do spotkania reprezentacji środowiska pszczelarskiego i plantatorów rzepaku w sprawie skutecznej ochrony upraw roślin oleistych bezpiecznej dla pszczół.
W pierwszej połowie 2016 roku zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie oleju przerobiły łącznie prawie 1,1 mln ton nasion rzepaku, czyli dokładnie tyle ile w okresie styczeń-czerwiec 2014 roku. Z perspektywy analogicznego okresu w roku 2015 nastąpił z kolei 17% spadek przerobu, co związane jest w szczególności z rekordowymi zbiorami rzepaku, jakie miały miejsce w Polsce w 2014 roku i obniżeniem tej wartości do 2,85 mln ton* w roku ubiegłym. Wyjątkowo udane żniwa sprzed 2 lat umożliwiły w sezonie 2014/2015 członkom PSPO przerób nasion na rekordowym dotychczas poziomie prawie 2,58 mln ton. Z kolei w sezonie 2015/2016 zrzeszone w Stowarzyszeniu fabryki przerobiły z kolei łącznie 2,42 mln ton rzepaku zagospodarowując w ten sposób zdecydowaną większość surowca krajowego.
WięcejO krajowym białku, głównie roślinnym mówi się w Polsce od dobrych kilku lat. Jednym z powodów wywołania dyskusji jest ustawa o paszach, która wprowadza zakaz stosowania produktów GMO w komponentach produktów do żywienia zwierząt. Innym powodem jest kolosalny wzrost importu śruty sojowej do około 2,5 mln ton. Wielki popyt na soję wywołał także wzrost cen na ten surowiec - chwilami cena osiągała poziom 2,4-2,5 tys. zł/t. Powszechne wykorzystanie importowanej śruty, to jednocześnie uzależnienie od dostawców i ryzyko zachwiania bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Tematy te poruszano podczas konferencji pt. Wykorzystanie krajowych źródeł białka w żywieniu zwierząt gospodarskich.
Program popularyzacji krajowego białka w paszach (nie tylko roślin bobowatych = strączkowych, ale także np. poekstrakcyjnej śruty rzepakowej) kuleje. Jedynym widocznym przejawem jest wzrost powierzchni uprawy strączkowych. Czy pociągnęło to za sobą wykorzystanie krajowego białka z pól w paszach?
W dniach 6-8 czerwca br. w Gniewie odbyła się XXIV Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt.”POSTĘPY W TECHNOLOGII TŁUSZCZÓW ROŚLINNYCH” , której głównym organizatorem był Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego Zakład Technologii Mięsa i Tłuszczu w Warszawie, a współorganizatorami: Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Sekcja Chemii i Technologii Tłuszczów PTTŻ, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju oraz Fundacja Techniki Polskiej – OPP.
WięcejW pierwszych dniach czerwca przedstawiciele biura, a także przedstawiciele niektórych z członków Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju wzięli udział w spotkaniu poświęconym uprawie rzepaku ozimego. W Minikowie w dniu 2 czerwca br. odbył się Międzynarodowy Dzień Rzepaku, którego organizatorami byli Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
WięcejPopularyzacja zdrowego trybu życia poprzez uprawianie sportu, integracja mieszkańców oraz promocja Gminy Męcinka to cele I Biegu Gminy Męcinka „Rzepakowa Dycha", który odbył się 22 maja br. w Chełmcu. Szczytną ideę organizacji biegu wsparło również Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju W biegu wystartowało 103 zawodników, którzy przemierzali 10 – kilometrową trasę wiodącą pomiędzy kwitnącymi rzepakami oraz lasem na górze Górzec. „Impreza ta to efekt nawiązanego partnerstwa pomiędzy Gminą Męcinka oraz Karkonoską Państwową Szkołą Wyższą z Jeleniej Góry oraz współpracy sołtysa, rady sołeckiej i radnego Chełmca, pracowników Urzędu Gminy Męcinka a także szkół naszej gminy, OSP Męcinka, OSP Pomocne, OSP Małuszów i OSP Przybyłowice” – mówi wójt Mirosław Brzozowski.
Więcej9 maja 2016 r. Ministerstwo Finansów, działając w porozumieniu z Ministerstwem Rozwoju, opublikowało na swoich stronach internetowych otwarty list ostrzegawczy w sprawie procederu wyłudzania podatku VAT w obrocie olejem rzepakowym.
WięcejW związku z obawami dotyczącymi rakotwórczego działania i wpływu na układ hormonalny glifosatu - herbicydu używanego, w rolnictwie, leśnictwie oraz ogrodnictwie, Komisja Europejska, powinna odnowić jego autoryzacje rynkową jedynie na 7 lat i tylko do profesjonalnego użytku uznał Parlament w głosowaniu, w środę. Posłowie wzywają do niezależnego przeglądu i publikacji wszystkich badań naukowych, z których korzystał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oceniając działanie glifosatu.
WięcejKampania „Pokochaj olej rzepakowy” zorganizowała na swoim facebooku konkurs fotograficzny pt. #RzepakoweLove”. Do wygrania aż 10 aparatów fotograficznych oraz 10 cyfrowych ramek fotograficznych! Proste zasady: zrób zdjęcie sobie lub znajomej osobie - koniecznie na tle rzepakowego pola
Zdjęcie należy wstawić pod konkursowym postem na Facebooku jako komentarz!
Konkurs trwa od 25.04.2016 do 20.05.2016!
Holenderskie Wytyczne Żywieniowe(1) opublikowane m.in. na początku kwietnia br. w European Journal of Clinical Nutrition (2), rekomendują, aby zwiększyć w diecie udział produktów roślinnych.
Nie tylko pomagają one obniżyć ryzyko chorób układu krążenia, ale są także korzystne dla środowiska.
Prezesa Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych – Juliusz Młodecki wystosował do Ministra rolnictwa i rozwoju Wsi- Krzysztofa Krzysztofa Jurgiela list otwarty z apelemo udzielenie zgody na czasowe stosowanie zapraw neonikotynoidowych do ochrony rzepaku ozimego w Polsce w sezonie 2016/2017.
WięcejKonferencja organizowana przez Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno Spożywczego,Zakład Technologii Mięsa i Tłuszczu
Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego Sekcja Chemii i Technologii Tłuszczów PTTŻ, a także Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju
OTO KOLEJNA SZANSA, BY WYGRAĆ KULTOWY SPRZĘT KUCHENNY! WYSTARCZY, ŻE PROWADZISZ BLOGA KULINARNEGO I PRZYŚLESZ NAM PRZEPIS NA WIOSENNE DANIE Z OLEJEM RZEPAKOWYM!
WięcejZapraszamy do udziału w konkursie #jestemfit dodaję rzepakowy do sałatek
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju zostało patronem Akademia UniMerchants, która odbędzie się w dniach 31 maja- 1 czerwca. Jest to cykl wykładów i warsztatów, skierowanych do firm działających na rynku zbożowym.
Więcej15 marca br. odbyło się wspólne spotkanie Koalicji Na Rzecz Biopaliw z Wiceministrem Energii Andrzejem Piotrowskim oraz Wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zbigniewem Babalskim. Koalicję reprezentowali liczni przedstawiciele producentów rolnych skupionych w Krajowym Związku Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Polskim Związku Producentów Roślin Zbożowych, Krajowej Federacji Producentów Zbóż, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, a także Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Więcej- Planowanie produkcji, jej dystrybucja, promocja i rozwój wymagają ponoszenia dodatkowych nakładów, a te będą miały racjonalne uzasadnienie tylko wtedy kiedy będziemy mieć pewność, że za kilka lat te idee się nie zdyskredytują - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Adam Stępień, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
WięcejPrawdziwy, domowy majonez ma niepowtarzalny smak i zapach. Idealnie nadaje się na świąteczny stół, bez którego wielkanocne śniadanie nie może się udać. Obecnie to bardzo łatwo dostępny produkt, który znajdziemy w każdym sklepie. Jednak ten najsmaczniejszy można zrobić samemu idąc tropem naszych babć, które po doborze odpowiednich składników, własnoręcznie ubijały ten pyszny sos.
Majonez w ponad 70% składa się z tłuszczu. Dlatego istotne jest, jaki tłuszcz wybierzemy. Idealny do przygotowania majonezu jest olej rzepakowy.
W celu ułatwienia rolnikom decyzji o wyborze odmiany rzepaku porównano 19 odmian populacyjnych i 77 odmian mieszańcowych spośród znajdujących się aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych.
Więcej
Według oceny członków Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce zostały oszacowane wspólnie przez obie organizacje na ok. 2,8 mln ton. Podstawą szacunków były ankiety telefoniczne Członków KZPRiRB, jak i szczegółowe dane rynkowe, w tym przerób rzepaku wśród firm członkowskich PSPO. Na ostateczny wynik zbiorów nasion wpływ będą miały jeszcze czynniki pogodowe w najbliższych tygodniach, a także w trakcie samych żniw. Tym niemniej sytuacja jest znacznie lepsza w porównaniu do ubiegłego (2,35 mln ton wg GUS), jak i 2018 roku (2,2 mln ton).
WięcejWedług oceny członków Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce zostały oszacowane wspólnie przez obie organizacje na ok. 2,8 mln ton. Podstawą szacunków były ankiety telefoniczne Członków KZPRiRB, jak i szczegółowe dane rynkowe, w tym przerób rzepaku wśród firm członkowskich PSPO. Na ostateczny wynik zbiorów nasion wpływ będą miały jeszcze czynniki pogodowe w najbliższych tygodniach, a także w trakcie samych żniw. Tym niemniej sytuacja jest znacznie lepsza w porównaniu do ubiegłego (2,35 mln ton wg GUS), jak i 2018 roku (2,2 mln ton).
WięcejW odpowiedzi na wspólne wystąpienie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w sprawie właściwej stawki podatku VAT na nasiona rzepaku po zmianach prawnych, jakie weszły w życie z dniem 1 lipca 2020 r., Departament Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów wyjaśnia, że na nasiona sklasyfikowane do działu CN 12 „Nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza” ma zastosowanie stawka 8%. Dotyczy ona również materiału siewnego i jej zastosowanie nie jest zależne od dalszego przeznaczenia produktów ich przetworzenia (np. oleju) na kolejnych etapach produkcji, które tym samym nie ma wpływu na opodatkowanie VAT samych nasion.
WięcejTaki wniosek płynie z wyników analiz i wdrożeń terenowych zaprezentowanych przez ekspertów żywieniowych trzody chlewnej podczas IV edycji konferencji Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju na temat śruty rzepakowej pt. „Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu soi. Możliwości zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w żywieniu trzody chlewnej”, jaka odbyła się zdalnie w dniu 4 listopada 2020 r.
WięcejZachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem Oil Express, gdzie zebrane są najważniejsze wydarzenia z listopada 2020 roku.
WięcejPolskie Stowarzyszenie Producentów Oleju informuje, że nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej przedłużające możliwość stosowania glifosatu w środkach ochrony roślin zezwala na zastosowanie tej substancji czynnej wyłącznie w charakterze środka chwastobójczego. Oznacza to, że glifosat nie może być stosowany w ramach zabiegu desykacji plantacji rzepaku i jakakolwiek obecność jego pozostałości w nasionach skutkować będzie odmową przyjęcia takiego surowca przez tłocznię oleju.
WięcejZapraszamy producentów rzepaku na spotkanie szkoleniowe pt. "Postaw na rzepak", które PSPO organizuje we współpracy z firmą członkowską Zakłady Tłuszczowe w Bodaczowie Sp. z o.o..
Więcejwięcej aktualności>>